Hírek : Döntött az UEFA: hivatalosan is elődöntős az AC Milan |
Döntött az UEFA: hivatalosan is elődöntős az AC Milan
Damján(nemzetisport.hu) 2005.04.15. 23:53
A kedden nézőtéri rendbontások miatt félbeszakadt Inter-Milan labdarúgó Bajnokok Ligája-negyeddöntő után az Internazionale kártérítést követel az eddig egyetlenként elfogott elkövetőtől.
Döntött az UEFA: hivatalosan is elődöntős az AC Milan:
A kedden nézőtéri rendbontások miatt félbeszakadt Inter-Milan labdarúgó Bajnokok Ligája-negyeddöntő után az Internazionale kártérítést követel az eddig egyetlenként elfogott elkövetőtől.
|
|
Ennél sokkal kevesebb szemét bedobásáért is félbeszakíthatják a találkozókat | Az Inter-drukker Michele P. világító rakéták pályára dobásáért került őrizet alá, kedvenc csapata pedig máris kártérítési eljárást kezdeményezett ellene a bíróságon. "Ez nagyon fontos jelzés a klub részéről. Azt mutatja, hogy az Internazionale elhatárolódik a renitens drukkerektől" - mondta Fabio Roia ügyész. Elmondása szerint ez az első eset az olasz foci történetében, hogy egy egyesület kárt szenvedő félként tünteti fel magát egy nézőtéri rendbontás után. Márpedig az Inter valóban súlyos anyagi veszteségeknek néz elébe, amennyiben az UEFA verdiktje szerint zárt kapuk mögött kell lejátszania néhány későbbi Bajnokok Ligája-találkozót.
Michele P. nem az egyetlen, akire nehéz napok várnak: Franco Caravitának, aki a kék-feketék szurkolóinak egyik első embere, meg kell jelennie a milánói ügyész irodájában, és választ kell adnia a keddi mérkőzés alatti eseményekkel foglalkozó vizsgálat során felmerülő kérdésekre.
Az Európai Labdarúgó-szövetség, az UEFA fegyelmi bizottsága a mai nap folyamán ül össze, amely várhatóan súlyos pénzbüntetést fog kiróni a milánói csapatra, amelynek akár pályáját is betilthatja.
|
Ezt nem akarják többet látni az olaszok | Bekeményítenek az olasz hatóságok is
Az olasz közvéleményt is foglalkoztatja a szurkolói rendbontások ügye. A múlt vasárnapi római és palermói verekedések után Giuseppe Pisanu belügyminiszter szigorú büntetést helyezett kilátásba a zéró tolerancia elvét meghirdetve, majd pár óra múlva félbe kellett szakítani a milánói rangadót. Aztán szerdán a Juventus szurkolói csaptak össze a Liverpool elleni meccs előtt a rendőrökkel, és ez már tényleg sok volt mindenkinek. A rádiókba betelefonáló mezei szurkolók is a huligánok azonnali kitiltását követelték, és maga Silvio Berlusconi miniszterelnök (nem mellesleg az AC Milan elnöke) is drasztikus lépéseket szorgalmazott.
|
|
A rendőrök nem szeretnének labdába rúgni |
| Az olasz labdarúgó-szövetéség, az FIGC elnöke, Franco Carraro pedig - az olasz olimpiai bizottsággal karöltve - nem is habozott meghozni ezeket. Már meglévő szabályokra alapozva ugyanis a szövetség a játékvezető hatáskörébe utalná, akarja-e a nézőtéri dobálások vagy különféle rendbontások, esetleg sértő tartalmú transzparensek miatt felfüggeszteni, vagy akár el sem indítani a meccseket, a sorozatos, testi épséget veszélyeztető dobálás esetén pedig "kötelesség lenne" - így a szövetség közleménye - félbeszakítani a találkozókat, még csak mérlegelési lehetőséget sem hagyva.
Ennek eredményeképp a szerdai Juventus-Liverpool meccs nem csak hogy el sem kezdődhetett volna, de ha az angolok is bekapcsolódnak a verekedésbe, őket is ugyanúgy kellett volna büntetni.
A végül félbeszakított találkozók eredményét viszont egy másik meglévő szabály alapján 3-0-ával az "ártatlan" csapat kapná meg, aminek elég mulatságos következményei lehetnek, amint arra több érintett rámutatott. Közös verekedés esetén ugyanis mindkét csapat elveszíthetné a találkozót, ha ezt a szabályt alkalmazni kezdik, de ravaszabb drukkerek az ellenfél táborába beszivárogva, és onnan rendbontást kezdeményezve kevés ráfordítással meg is szerezhetik csapatuk számára a három pontot. "A huligánok szabad kezet kapnának, holott pont őket kéne büntetni, nem a klubokat, akik csak áldozatai az ilyen eseményeknek" - érvelt például Maurizio Zamparini, a Palermo elnöke, aki mellesleg a klubokat tömörítő olasz fociliga alelnöke is. "Carraro etz az egészet csak azért találta ki, hogy megmutassa, hogy a szövetség egyáltalán csinál valamit."
"Ostoba ötlet. Minden csapatnak vannak őrült szurkolói, akik tudják, mivel tudnak ártani a klubnak, és tulajdonképpen ez is a céljuk" - tette hozzá a Brescia elnöke, Gino Corioni.
Más elképzelések is keringenek a levegőben: a belügyminiszter névre szóló jegyeket és a kapuk előtti motozás szigorítását szeretné, de akár azt is, hogy jegyenként egy eurót visszatartsanak a stadionok rendjének megőrzésére, ami főképp a zsíros tévészerződésekkel és az olimpiai bizottság anyagi támogatásával sem rendelkező kiscsapatoknak tenne nagyon rosszat.
Hat meccset kell zárt kapuk mögött játszania az Internek
Az UEFA fegyelmi bizottsága meghozta ítéletét az Inter-Milan találkozó botránya után. Eszerint a kék-feketéknek a következő négy Bajnokok-Ligája meccset mindenképpen zárt kapuk mögött kell lejátszaniuk, míg két meccsnyi stadionbezárást három évre felfüggesztettek, azaz bármilyen újabb rendbontás esetén az azért járó büntetésen túl a most kirótt kétmeccses szankció is életbe lép.
Az Inter ezen felül 300 ezer svájci frankot is köteles befizetni a szövetség kasszájába.
Magát a mérkőzést 3-0-ás eredménnyel a Milannak ítélték, így a piros-feketék jutottak tovább. A döntés ellen annak készhezvételétől számított három napon belül lehet fellebbezni.
|
|